,

دکوراسیون منزل و ۹ اشتباه معمول در طراحی (بخش ۱)

طراحی دکوراسیون داخلی خانه

دکوراسیون منزل کار آسانی نیست. از طرفی آن‌قدرها هم سخت نیست که مشکلی در دکوراسیون داخلی منزل شما وجود داشته باشد و شما متوجهش نشوید. احتمالاً بارها برایتان اتفاق افتاده که به نظرتان یک چیز به دکوراسیون منزل نمی‌آمده و ناهماهنگی‌ای وجود داشته، ولی دقیقا نمی‌دانستید چه چیزی. تغییرات کوچک در دکوراسیون داخلی و مشکلات ریز در آن، آن‌قدر مهم و تأثیرگذار هستند که برایش این مقاله را به رشته‌ی تحریر درآورده‌ایم. با ذکر اشتباهات معمول در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، به شما کمک می‌کنیم خانه‌ای با ظاهری زیباتر بسازید.

۱. ظاهرش عالی است! ولی با دکوراسیون داخلی خانه هماهنگ نیست!

به عنوان طراحان دکوراسیون داخلی خانه‌ها، بارها این جملات را از زبان مشتریان شنیده‌ایم یا مثلاً «ولی خیلی خوشگله، خیلی دوسش دارم». بله کسی منکر این که بسیاری از وسایل منزل شما، از ریز گرفته تا درشت، همگی زیبا و لوکس هستند، نمی‌شود. بلکه مسئله‌ی اصلی هماهنگی بین اشیاء و ست بودن آن‌هاست. بنا بر این اسباب و وسیله‌ای که ناهماهنگ است و با دکوراسیون داخلی شما جور نمی‌شود، باید برداشته یا تعویض شود. ضمناً اگر آن وسیله واقعاً شیک و در حد نو باشد، می‌توانید آن را به قیمت مناسبی بفروشید و به جای آن، وسیله‌ای مناسب و هماهنگ با دکوراسیون منزل خودتان پیدا کنید. توصیه‌ی اصلی ما در این مورد و تقریباً در همه‌ی موارد این است که چیزی را انتخاب کنید که خودتان با آن راحت‌ترید.

۲. استفاده‌ی بیش از حد از قاب عکس

شما حتماً عاشق خانواده‌تان هستید و اگر فرزندی دارید، قطعاً او یا ایشان را بیشتر از هر کس دیگری دوست دارید. ولی بگذارید صریح بگویم که خانه‌ی شما، موزه‌ی یادبود خانواده‌ی شما نیست. استفاده‌ی بیش از حد از عکس‌های خانوادگی اصلاً برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل زیبنده نیست.

همه‌ی ما دوست داریم تک‌تک لحظات خوش زندگی‌مان را ثبت کنیم و آن را به معرض نمایش بگذاریم. اما دکوراسیون داخلی منزل شما، جا برای تمامی آن لحظات را ندارد. صرفاً باید چند منتخب از آن تصاویر را انتخاب کنید و در قاب عکس‌های ست شده با دکوراسیون داخلی خانه‌تان در جای مناسب قرار دهید.

۳. توجه نکردن به ورودی خانه

یکی دیگر از اشتباهات پرتکرار صاحبان خانه در دکوراسیون داخلی، توجه نکردن و نپرداختن به ورودی یا راهروی ورودی خانه است. در حالی که تصور می‌شود ورودی خانه مکان خیلی مهمی نیست و لازم نیست به آن پرداخته شود؛ اما واقعیت آن است که اهمیت ورودی خانه از چندین جهت از بسیاری دیگر از جاهای خانه بالاتر است. مهم‌ترین دلیل آن این است که وقتی مهمان وارد خانه‌ی شما می‌شود، اولین تصویری که به چشمش می‌خورد و اولین تأثیری که از خانه‌ی شما می‌گیرد، تصویر ورودی یا راهروی ورودی خانه‌ی شماست. فقط چون شما خودتان روزانه خیلی با آن برخورد ندارید و جلوی چشمتان نیست، دلیل نمی‌شود که باید آن را فراموش کرد.

بنا بر این به این ناحیه‌ی خانه نیز توجه ویژه داشته باشید. طراحی‌اش پای سلیقه‌ی خودتان است. می‌توانید از فرش، کمد یا میزهای مختلف استفاده کنید و با چراغ‌های متنوع و زیبا، نورپردازی آن را انجام دهید.

(ادامه دارد)