,

طراحی دکوراسیون آشپزخانه و ۱۰ اشتباه رایج در آن ( بخش ۱ )

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کار ساده‌ای نیست. ساختن یک آشپزخانه‌ی جدید، نیاز به وقت کافی، برنامه‌ریزی و پول دارد. اشتیاق و ذوق ساختن یک فضا و یک دکوراسیون جدید فوق‌العاده است. اما این موضوع نباید جلوی شما را بگیرد که بدون تحقیق و مطالعه انجامش دهید. پیش از انجام این کار، باید تک تک جزئیات را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

خوشبختانه تعداد زیادی از خانه‌داران پیش از شما دکوراسیون آشپزخانه‌ خود را طراحی کرده‌اند و در مورد اشتباهاتی که مرتکب شده‌اند به شما هشدار داده‌اند. در این‌جا می‌خواهیم به بررسی و مرور ده اشتباهی که از همه معمول‌تر بوده بپردازیم.

۱. فراموش کردن کارایی آشپزخانه

کارایی آشپزخانه در فهرست اهدافتان باید در ردیف اول و جزء اولین اولویت‌ها باشد. مثلث طلایی کار در آشپزخانه، قطعاً چیزی است که باید در موردش بدانید و آن را در طراحی‌تان در نظر بگیرید. این مثلث فرضی، با وصل شدن خطوطی فرضی از سینک، اجاق و یخچال به وجود می‌آید. در بین این سه نباید مانعی وجود داشته باشد و رفت و آمد بین آن‌ها راحت باشد. هم چنین فواصل نباید بیش از حد زیاد و یا کم باشد.

۲. فضای کم بر روی کابینت‌ها

کم بودن فضای روی کابینت‌ آشپزخانه اشتباهی است که بسیاری آن را مرتکب می‌شوند. یکی از نکات مهم و قابل توجه در آشپزخانه این است که شما به فضای کافی برای کار کردن در آن احتیاج دارید. پیش از طراحی هنوز کاری را در آشپزخانه نکرده‌اید و شاید به فکرتان نرسد که به این فضا نیاز است. اکثر کسانی هم که این اشتباه را مرتکب می‌شوند، تا پیش از شروع به کار در آشپزخانه مشکل را نمی‌فهمند. نکته‌ی مهم در این مورد این است که این مشکل، مشکلی نیست که بعداً بتوان آن را تغییر داد و یا به نحوی حلش کرد. بنا بر این باید در برنامه ریزی آن را در نظر بگیرید.

۳. تنهایی انجام دادن طراحی دکوراسیون آشپزخانه

شاید مقدار زیادی برنامه‌های تلویزیونی درباره‌ی طراحی دکوراسیون آشپزخانه تماشا کرده باشید و یا شاید مجلات زیادی در این باره خوانده باشید، ولی همه‌ی این‌ها به این معنی نیست که تجربه‌ی کافی برای این کار را دارید. به جز زمانی که خودتان طراح دکوراسیون حرفه‌ای باشید، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که این کار را به تنهایی انجام دهید.

پیش از اجرا، طرح‌های خود را به یک طراح یا مشاور دکوراسیون داخلی نشان دهید و از او بخواهید نکات مثبت و منفی طرح را بگوید و اگر نکته‌ی دیگری در ذهن دارد نیز در اختیارتان بگذارد. خیلی مهم و ضروری است که این جلسات را پیش از شروع اجرای دکوراسیون برگزار کنید.

۴. هدر دادن پول

همان‌طور که در ابتدا گفتیم، در اختیار داشتن یک فضای جدید و طراحی یک دکوراسیون جدید، کاری لذت‌بخش است. اگر به طراحی دکوراسیون آشپزخانه علاقه‌مندید، این کار بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به خود بدهید. و البته این که بودجه‌ی شما، مهم‌ترین بخش این پروژه محسوب می‌شود.

باید در حین برنامه‌ریزی برای کار، تمامی هزینه‌ها را حساب کنید و بدانید که می‌خواهید چه مقدار خرج این پروژه بکنید. این کار در عمل شاید کار سختی باشد، اما کار بسیار هوشمندانه‌ای است که از جهات مختلفی به شما کمک خواهد کرد.